top of page
MustafaFidan.png
İskenderHikmet.png
SenelBoydag.png
EnginArık.png
EnginAbat.png
EnginAbat.png
OzgenBerkolDogan.png

HAKKINDA

Anasayfa / Hakkında

01

30 Kasım Nedir?

30 Kasım, “30 Kasım, Bilim İnsanlarını Anlama Günü olsun!” adıyla, Bilim Sanat Ekini ve Eğitimi Derneği (BİLSEV) tarafından 30 Kasım 2020 yılında başlatılan bir kampanyadır.

Bu kampanya, hem saha çalışmaları hem de dijital çalışmalarla desteklenmek üzere 10 yıllık bir kampanya olarak tasarlanmıştır.

03

Neden 30 Kasım?

Yüksek Enerji Fiziği Alanı'nda Türkiye için çok önemli projeler yapmalarının yanı sıra, toryumla çalışan hızlandırıcı güdümlü sistemleri de gündeme getirerek Türkiye'nin enerji sorunu konusunda çok önemli bir çözüm önerisi sunan Prof. Dr. Engin Arık ve ekibi; 30 Kasım 2007’de, Isparta’daki bir konferansa katılmak için çıktıkları yolda gerçekleşen uçak kazasında aramızdan ayrıldılar.

 

BİLSEV olarak 7 yıldır düzenlediğimiz anma etkinlikleriyle daha derinden anladığımız bilim insanlarımız sayesinde fark ettik ki; Türkiye'de sadece Engin Arık ve ekibi değil, birçok bilim insanımız, Türkiye'nin sorunlarına köklü çözümler sunuyor.

 

Bu farkındalığı bize yaşatan 30 Kasım Bilim Şehitleri'ne ithafen 30 Kasım'ı, Bilim İnsanlarını Anlama Günü olarak yaşamak istiyoruz!

02

Neden Bilim İnsanlarını Anlama Günü?

BİLSEV olarak fark ettik ki; Türkiye'de birçok bilim insanımızın, Türkiye'nin en büyük problemlerine karşılık sunduğu köklü çözümleri var.

Peki biz bilim insanlarımızı ne kadar dinliyoruz? Onların söylediklerini anlamak için ne kadar çabalıyoruz?

Bilim insanlarını anlamayan, onların söylediği yollardan gitmeyen ülkelerde nasıl bir gelecek hayal edebiliriz?

İşte bu yüzden BİLSEV olarak 30 Kasım'ı, tüm bilim insanlarımıza kulak vereceğimiz, onların bu ülkenin sorunlarına nasıl yaklaştıklarını, ne çözümler sunduklarını anlayıp özümseyeceğimiz bir simge gün olarak yaşamamız gerektiğine inanıyoruz.

04

Kimlere Ulaşacağız?

Halk

Şirketler

Üniversite Öğrencileri

Lise Öğrencileri

Lise Öğretmenleri

Akademisyenler

05

Hedef Kitlelere Nasıl Ulaşacağız?

bottom of page